bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 003 :: Egzekwowanie należności w branży będzie szybsze

Egzekwowanie należności w branży będzie szybsze (1942)

Zdaniem przedstawicieli przedsiębiorstw bieliźniarsko-pończoszniczych dużą barierą w rozwoju branży są zatory płatnicze oraz konieczność sądowego egzekwowania należności.

reklama

Przedstawiciele firm, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że w wielu przypadkach nawet rozpoczęcie sprawy sądowej nie jest gwarancją odzyskania należności. Procesy ciągną się bowiem latami, a nieuczciwe firmy do perfekcji opanowały sposoby na ich przedłużanie. Taka niezdrowa dla branży sytuacja może się wkrótce zmienić.

Resort sprawiedliwości planuje bowiem nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany mają powodować, że procesy prowadzone przez przedsiębiorców trwać będą znacznie krócej. Najważniejsze zmiany to m.in.: obowiązek przedstawienia przez procesujących się przedsiębiorców wszystkich dowodów już na samym początku procesu, skrócenie z roku do sześciu miesięcy dopuszczalnego zawieszenia rozprawy, dwa tygodnie na odpowiedź na pozew, ograniczenie powództw wzajemnych, rozstrzyganie większej ilości spraw na posiedzeniach niejawnych.
Proponowane zmiany mogą skrócić o połowę czas dochodzenia przez sądem roszczeń z tytułu przeterminowanych należności. Trzeba mieć nadzieję, że zapowiedzi szybko zostaną wdrożone w życie, co pozytywnie wpłynie na kondycję wielu przedsiębiorstw z branży i jednocześnie wyeliminuje te podmioty, które opierają swoją strategię na nieetycznych sposobach generowania “zysków”.

reklama
Spis treściWydania archiwalne