bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 004 :: Rusza konkurs "Przedsiębiorca Roku"

Rusza konkurs "Przedsiębiorca Roku" (1966)

W kwietniu wystartowała czwarta edycja międzynarodowego konkursu “Przedsiębiorca Roku” (Entrepreneur of the Year). Jego organizatorem jest firma Ernest & Young. Czy w tym roku wzorem lat poprzednich wśród laureatów i finalistów znajdą się przedstawiciele branży bieliźniarskiej i pończoszniczej? Niewiadomo. Zgłoszenia można składać do końca maja. W plebiscycie wystartować może każdy przedsiębiorca, który zatrudnia ponad 20 osób i prowadzi firmę minimum dwa lata.

reklama

Każdy kandydat bierze udział w rozmowie kwalifikacyjnej zaś kierowane przez niego przedsiębiorstwo poddawane jest wnikliwej ocenie audytorów. Oceniane są nie tylko finanse, ważna jest także osobowość kandydata, jego styl kierowania firmą, strategia, zarządzanie ludźmi, motywowanie ich do pracy, innowacyjność czy działalność międzynarodowa. W dotychczasowych trzech finałach – dwa razy wśród finalistów obecni byli przedstawiciele branży bieliźniarskiej. W 2004 roku w tym zaszczytnym gronie znalazł się Radosław Wiśniewski – ówczesny prezes giełdowej spółki Redan – produkującej ubrania i bieliznę. Rok wcześniej w ścisłym finale plebiscytu “Przedsiębiorca Roku, w kategorii eksport znalazł się Wojciech Morawski właściciel i prezes firmy bieliźniarskiej Atlantic.

Radosław Wiśniewski – jest z wykształcenia lekarzem. W 1989 r. (miał wówczas 18 lat) za 70 USD kupił odzież w Indiach i sprzedał w Łodzi. Dziś jest właścicielem 75 proc. akcji giełdowej spółki odzieżowej Redan. Firma projektuje ubrania i bieliznę, a szycie zleca fabrykom w Chinach i Indiach. Redan sprzedaje ponad dziesięć marek, m.in. Top Secret, Troll i Adesso. Wiśniewski jest znanym filantropem, założył fundację Happy Kids, która m.in. finansuje rodzinne domy dziecka. W grudniu 2004 r. ustąpił ze stanowiska prezesa firmy po tym jak został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze pod zarzutem wręczenia celnikom w ciągu kilku ostatnich lat miliona zł łapówek. Na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika “Wprost” w 2005 roku z majątkiem 190 mln złotych Radosław Wiśniewski zajął 88 miejsce.

Wojciech Morawski Lat 43. Właściciel i prezes firmy Atlantic szyjącej bieliznę. Założona przez niego w 1993 r. firma dziś ma 20 sklepów własnych i niemal 200 partnerskich (w ramach franchisingu albo licencji), w tym ponad 30 za granicą: w Berlinie, w Czechach, na Słowacji, Litwie i Ukrainie. Morawski planuje co roku otwierać jeden, dwa nowe sklepy w państwach unii. Większość materiałów i szycie Atlantic zamawia u podwykonawców w Chinach. W Polsce w zakładzie w Końskich powstają kolekcje bielizny damskiej z materiałów sprowadzanych z Europy Zachodniej. Na ubiegłorocznej liście najbogatszych ludzi w Polsce z majątkiem 115 mln zł Wojciech Morawski uplasował się na przedostatniej pozycji.

reklama
Spis treściWydania archiwalne