bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 005 :: Rosjanie kupują coraz więcej zachodniej bielizny

Rosjanie kupują coraz więcej zachodniej bielizny (1910)

Rosnące ceny ropy naftowej tylko z pozoru nie mają wpływu na wielkość sprzedaży wyrobów bieliźniarskich. Mimo, że każda podwyżka cen tego uniwersalnego surowca odbija się echem na funkcjonowaniu gospodarki światowej, to warto zauważyć, że wzrost cen ropy powoduje zwiększenie się przychodów krajów zajmujących się jej wydobyciem. Należy do nich także Rosja. Kraj zamieszkały przez 142 mln konsumentów.

Głównie dzięki eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, od przeszło siedmiu lat Rosja notuje wysoki wzrost gospodarczy, co przekłada się oczywiście na wzrost zamożności społeczeństwa. Dużym plusem w charakterystyce rosyjskiej gospodarki jest także otwartość na zagranicznych inwestorów. To właśnie dzięki temu obywatele Federacji Rosyjskiej coraz częściej kupują produkty pochodzenia zagranicznego. Widać to także w segmencie bieliźniarskim.

Według raportu firmy doradczej ITMM udział zachodnich marek bielizny sprzedanej w 2005 roku na rynku rosyjskim wzrósł do 68% ogółu wartości sprzedaży (rok wcześniej udział ten wynosił 48%). Zdaniem ekspertów tendencja ta zostanie utrzymana w najbliższych latach.
Raport zawiera także informacje dotyczące globalnej wartości rosyjskiego rynku bielizny. Specjaliści z firmy ITMM oszacowali, że ta wartość w poprzednim roku to 800 mln euro (3,1 mld zł).
Z przytoczonych danych wynika, że aż 544 mln euro (2,1 mld zł) zasila kasy przedsiębiorstw sprzedających swoje produkty na rynku rosyjskim. Znaczna część tej kwoty trafia do Włoch, Niemiec i Francji.

reklama
Spis treściWydania archiwalne