bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 006 :: Odnotowano spadek cen bielizny

Odnotowano spadek cen bielizny (2117)

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w marcu tego roku ceny były zaledwie o 0,4% wyższe niż rok wcześniej. W ogólnym koszyku analizowanych cen – odnotowano spadek cen m.in. bielizny oraz odzieży i obuwia.
Zdaniem analityków w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wyraźnego podniesienia cen. Taką sytuacją jest zainteresowana Rada Polityki Pieniężnej, do której zadań należy m.in. takie kształtowanie kursu złotego, aby nie następowały gwałtowne podwyżki cen. Rada dba też o to, aby kurs złotego nie był zbyt mocny. Taka sytuacja bowiem nie sprzyja eksporterom.

reklama

W przypadku polskiej branży bieliźniarskiej i pończoszniczej wpływy z eksportu sięgają w wielu przypadkach ok. 30-40% ogólnej wielkości sprzedaży.
Zdaniem wspomnianych już wyżej ekspertów w tym roku należy spodziewać się wzrostu cen w granicach 1%. Główny wpływ na tę sytuację będzie miał wzrost cen surowców energetycznych (ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej). Te podwyżki dotkną głównie producentów.

reklama
Spis treściWydania archiwalne