bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 006 :: Prognoza: Czy chińska bielizna zniknie z rynku?

Prognoza: Czy chińska bielizna zniknie z rynku? (2391)

Zdaniem ekspertów z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej obecny dynamiczny wzrost importu produktów wytworzonych w Chinach w ciągu najbliższych lat wyhamuje. Polski, jak i Europejski rynek nasyci się. Chińscy producenci staną przed koniecznością sprzedaży swoich wyrobów na własnym rynku. Z tym mogą mieć jednak problem, gdyż lokalni konsumenci skrupulatnie sięgają po portfel.

reklama

Tymczasem sytuacja jest poważna. Targowiska i bazary są niemalże zasypane bielizną i rajstopami pochodzącymi z nielgalnego importu. Taka sytuacja dotyka przede wszystkim firmy, które w swojej ofercie posiadały produkty skierowane do najniższego segmentu.
Inne firmy bieliźniarskie starają się tak przestawić produkcję i wyspecjalizować się, aby w ofercie znlazło się więcej tzw. towarów markowych – tzn. takich, które za wyższą cenę oferują zdecydowanie wyższą jakość.
Dostawcy artykułów bieliźniarskich uczą się również tego, że nie wystarczy wyprodukować towar. Trzeba go umieć wypromować i właściwie zorganizować dystrybucję. Część z liczących się na rynku producentów tworzy własne kanały dystrybucji, które opierają się głównie na sklepach lub hurtowniach. Zdarzają się także takie firmy, które korzystają z tych dwóch kanałów równocześnie.
Instytucje państwowe co pewien czas reagują na sygnały płynące z rynku. W kwietniu tego roku w Łodzi i okolicach ruszyła kontrola chińskiej bielizny.

reklama
Spis treściWydania archiwalne