bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 007 :: Cafe gospodarka

Cafe gospodarka (2288)

Rozpoczynamy publikację krótkich informacji ekonomicznych pokazujących tendencje w polskiej gospodarce. Mamy nadzieje, że ich lektura pomoże Państwu w ocenie ogólnej sytuacji na rynku. Wskaże obecne i przyszłe tendencje wśród konsumentów, a także będzie źródłem aktualności makroekonomicznych, których znajomość sprzyja działalności każdej firmy.

reklama

Firmy myślą optymistycznie
Dobre tendencje w polskiej gospodarce będą utrzymane w drugim kwartale tego roku – twierdzą eksperci Narodowego Banku Polskiego. Firmy liczą na wzrost zainteresowania ich produktami i usługami. Często deklarują też zwiększenie zatrudnienia. Najwięcej obaw przedsiębiorców budzi niepewna sytuacja polityczna.

Internet w Polsce mało popularny
Według ekspertów Światowego Forum Gospodarczego Polska zajmuje dopiero 53 miejsce na 115 sklasyfikowanych krajów w dziedzinie dostępności internetu. Wypadamy gorzej niż Słowacja, Czechy czy Litwa.
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że korzystanie z dobrodziejstw sieci jest za drogie. Taka sytuacja ma swoje źródło w niewłaściwej polityce państwa dotyczącej rynku telekomunikacyjnego. Chodzi o dominującą rolę Telekomunikacji Polskiej.

Sprzedaż strojów kąpielowych będzie rosła
Dobra informacja dla producentów strojów kąpielowych – w tym roku 20% więcej Polaków zamierza wypoczywać poza granicami kraju.

Coraz więcej reklam w internecie
Firmy coraz częściej reklamują się w internecie – wynika z raportu opublikowanego przez organizację IAB, która zrzesza firmy zajmujące się marketingiem internetowym. W zeszłym roku w Polsce na reklamę w sieci firmy wydały aż 140 mln zł – tj. o 60% więcej niż w 2004 roku. Wedle szacunków w tym roku firmy zostawią w kasie mediów internetowych 210 mln zł.
Oddzielną częścią raportu była szacunkowa informacja o wielkości handlu internetowego. W ubiegłym roku mógł się on powiększyć o miliard złotych. W rezultacie handel internetowy stanowi obecnie 1 proc. całości obrotów handlu detalicznego.

reklama
Spis treściWydania archiwalne