bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 009 :: Cafe gospodarka

Cafe gospodarka (2241)

Zatory płatnicze są nadal groźne
Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która weszła w życie 1 stycznia 2004 roku nie spełnia swoich zadań – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki. Przedsiębiorcy twierdzą, że odroczone terminy płatności są w dalszym ciągu największym zagrożeniem dla firm.
Z ankiety przeprowadzonej na potrzeby ministerstwa gospodarki wynika, że małe firmy czekają na wypłatę pieniędzy średnio ok. 32 dni, średnie aż 50, a największe 39 dni. Ustawa nie skróciła też terminów płatności. 61 proc. respondentów stwierdziło, że w ubiegłym roku były one takie jak rok wcześniej. W opinii 37 proc. firm są one nawet dłuższe.
Ponadto cały czas kosztowne i czasochłonne są procedury odzyskiwania długów. Firmy rzadko korzystają z usług biur informacji gospodarczej i innych źródeł informacji o dłużnikach.

reklama

Służby skarbowe kontrolują e-sklepy
Inspektorzy skarbowi nasilają kontrolę w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem internetowym. Zwracają specjalną uwagę na sklepy internetowe i sprawdzają czy właściciele serwisów wywiązują się z obowiązków podatkowych. Do tej pory przeprowadzono już 160 kontroli. W najbliższym czasie z kontrolami mogą mieć do czynienia e-sklepy oferujące m.in. bieliznę, odzież, artykuły perfumeryjne. Inspektorzy zainteresują się także firmami i osobami fizycznymi, które oferują produkty za pośrednictwem serwisów aukcyjnych.
Wyroby bieliźniarskie są masowo sprzedawane za pośrednictwem internetu. Wpisując w popularnej wyszukiwarce internetowej (np. google) słowo „bielizna” – w pierwszej setce odwołań – 80% stanowią adresy wirtualnych sklepów zajmujących się sprzedażą tego asortymentu. Interesujące jest także to, że z roku na rok rośnie zainteresowanie tym sposobem zakupów.

Hipermarkety zapowiadają dalszą ekspansję
Działające na polskim rynku sieci hipermarketów zapowiadają uruchamianie kolejnych placówek handlowych. Auchan Polska chce w ciągu najbliższych lat otwierać 2-3 nowe hipermarkety wraz z galeriami handlowymi, w których tradycyjnie znajdą się salony z modną, markową bielizną.
Rozwój nowych centrów handlowych może w osłabić pozycję małych i średnich sklepów usytuowanych w centrach miast.

Rady pracownicze w firmach produkujących bieliznę
Polskie firmy produkujące bieliznę lub rajstopy – zatrudniające powyżej 50 osób będą zobowiązane stworzyć rady pracownicze. Taki obowiązek nałoży na nie ustawa z dn. 7 kwietnia br.
Od dnia wejścia ustawy w życie (stanie się to po 14 dniach od jej publikacji) do 23 marca 2008 roku rady muszą działać tylko w firmach zatrudniających co najmniej 100 pracowników, a po tej dacie w firmach dających pracę co najmniej 50 osobom.
Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek informowania rady o sytuacji gospodarczej firmy oraz możliwych w związku z tym ruchach kadrowych, planowanych redukcjach lub zmianach w strukturze personelu.
Liczące się na polskim rynku firmy produkujące bieliznę i rajstopy zatrudniają powyżej 100 osób i systematycznie zwiększają zatrudnienie.

reklama
Spis treściWydania archiwalne