bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 009 :: Projektanci prognozują barwy na jesień

Projektanci prognozują barwy na jesień (1824)

Zdaniem światowych projektantów w nadchodzącym sezonie jesienno zimowym najmodniejsze będą barwy nasycone. Sam Valentino, choć od lat twierdzi, że czerń to najseksowniejszy kolor – tym razem zdecydował się wykorzystać w swoich kolekcjach drapieżną czerwień i wielobarwne graffity.

reklama

Trendy w modzie ubraniowej mają duży wpływ na kolekcje bielizny. Projektanci z branży bieliźniarskiej muszą na bieżąco analizować trendy panujące w modzie i tak przygotowywać swoje projekty, aby stanowiły one dopełnienie modnych w danym sezonie strojów.
W Polskich realiach najczęściej informacje o światowych trendach zdobywa się w czasie międzynarodowych imprez targowych (głównie we Francji). Osoby zajmujące się projektowaniem bielizny analizują także reportaże z pokazów oraz materiały prasowe.
Valentino zapisał się w historii mody. Jego imię to synonim luksusu i wszystkiego, co kojarzy się ze słowem glamour. Jest mistrzem sukni. W swoich projektach manifestuje styl, elegancję i urodę swego ukochanego miasta – Rzymu. Debiutował w 1960 roku. Szybko zyskał uznanie włoskich elit. Najsłynniejsze kobiety zamawiały u niego wyjątkowe wieczorowe kreacje. W 1968 Valentino wzbudził sensację całkowicie białą kolekcją, z której Jackie Kennedy zamówiła swą suknię na ślub z Arystotelesem Onassisem. Projektant kojarzy się jednak nie z bielą, ale z płomienną czerwienią. W tym kolorze od zawsze szyje suknie, często zdobione koronkami. Jego kreacje są najczęściej długie, wydekoltowane, obficie zdobione biżuterią. Nie boi się wzorów, ale jeśli po nie sięga, to tylko po najbardziej uwodzicielskie, czyli zwierzęce, graficzne i kontrastowe. Do tego proponuje buty na niebotycznie wysokich obcasach. Jest projektantem, który nie zmienia świata, nie wyznacza nowych kierunków w modzie, chociaż warto pamiętać, że jako pierwszy zaproponował spodnie piżamowe na co dzień. Ma wyrazisty styl, w najlepszym guście.

reklama
Spis treściWydania archiwalne