bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 010 :: Ciekawostki: Skąd się wziął kostium kąpielowy?

Ciekawostki: Skąd się wziął kostium kąpielowy? (2105)

W Piazza Armerina na Sycylii znaleziono rysunki pochodzące z 200 roku. Przedstawiają one kobiety w bardzo skąpych strojach, podobnych do bikini
W XVIII wieku w Anglii i Francji kąpiele polegały na krótkotrwałym zanurzeniu się w wodzie – nie wymagały specjalnego stroju. Gdy w połowie XIX wieku uznano, że mają terapeutyczne działanie, a plażowanie stało się modną formą rekreacji – pojawiło się pytanie: w czym się kąpać?

reklama

Pierwsze masowo produkowane kostiumy były wykonane z czarnej wełny. Składały się z górnej części, przypominającej sukienkę oraz czarnych długich spodenek i rajstop. Częścią stroju plażowego było specjalne obuwie, a u pań – kapelusze lub czepki. Chodziło o ochronę skóry, gdyż opalenizna oznaczała wówczas przynależność do niższej klasy społecznej.
Na przełomie wieków XIX i XX stroje stały się krótsze, pogłębiły się dekolty, zrezygnowano z rajstop. Przełom nastąpił w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy kostium kąpielowy był symbolem niezależności kobiet. Pojawiły się też modele przylegające do ciała, z górą na ramiączka i obcisłymi spodniami.
W latach 30. spodenki stawały się coraz krótsze, a góra była profilowana tak, by eksponować kształt ciała. Pojawiły się coraz większe wcięcia, aż w 1935 roku wyprodukowano pierwszy kostiumu dwuczęściowy. We Francji bikini wywołało w 1946 r. skandal. W latach 60. pojawił się topless. W kolejnej dekadzie wprowadzono kostiumy baby doll – ze zwiewną górą i majteczkami bikini. Rewolucyjne okazało się wyprodukowanie elastycznej przędzy o nazwie lycra, przylegającej do ciała – pozwoliła na powrót jednoczęściowych kostiumów.

reklama
Spis treściWydania archiwalne