bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 011 :: Cafe gospodarka

Cafe gospodarka (2224)

Blisko 40% mieszkańców dużych miast korzysta z internetu
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez IAB Polska odsetek internautów, mieszkańców większych miast – cały czas wzrasta. Obecnie jest ich 38%.
Ogólna liczba internautów w Polsce wynosi ok. 9,7 mln osób (powyżej siedmiu lat). To w porównaniu z innymi państwami wciąż niewiele. W Stanach Zjednoczonych z internetu korzysta już blisko miliard osób, ponad 845 mln ludzi używa go przynajmniej raz w miesiącu. Regularnie używa go zaś 175,4 mln osób. Na drugim miejscu na świecie plasują się mieszkańcy Chin. W najliczniejszym państwie na świecie z internetu korzysta już 111 mln osób.
Dostęp do sieci w Polskę na tle Stanów Zjednoczonych i Chin nie wygląda imponująco. Eksperci z Centrum Adama Smitha twierdzą, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są przede wszystkim wysokie ceny dostępu do sieci.
Szacuje się, że na świecie z dobrodziejstw sieci korzysta około 6,5 mln mieszkańców.
Polscy producenci i dystrybutorzy bielizny wykorzystują internet do prezentowania swoich produktów. Zdecydowana większość przedsiębiorstw posiada własne serwisy internetowe.

reklama

Wyższy VAT w Niemczech
Niemiecki Bundestag uchwalił podwyżkę podatku VAT z 16 do 19%. Jeśli zgodzi się na nią druga izba niemieckiego parlamentu (Bundesrat) podwyżka wejdzie w życie od 1 stycznia 2007 roku.
Podwyżka stawki VAT u naszego zachodniego sąsiada spowoduje wzrost cen na tamtejszym ryk. Należy zatem spodziewać się znacznego wzrostu zakupów w okresie poprzedzającym wprowadzenie nowej stawki VAT. Informacją tą powinny być zainteresowane przede wszystkim firmy eksportujące bieliznę na rynek niemiecki. Mogą one wykorzystać chwilowy boom zakupowy do jakiego niewątpliwie dojdzie w Niemczech w ostatnich dniach tego roku – o ile oczywiście ustawa wejdzie w życie.

Ministerstwo finansów chce ułatwić wystawianie e-faktur
Ministerstwo finansów przygotowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie interpretacji przez urzędy skarbowe przepisów w sprawie wystawiania e-faktur. Resort finansów zamierza w ten sposób nakłonić polskich przedsiębiorców do częstszego niż obecnie korzystania z tej formy wymiany dokumentów sprzedażowych.
E-faktura ma kilka niewątpliwych zalet. Dokument dociera do odbiorcy błyskawicznie. Nie trzeba ponosić wydatków związanych z wysłaniem listy tradycyjną pocztą. Dokumenty można wystawiać masowo. Archiwum dokumentów przechowywane jest w komputerze, a nie w segregatorach.

reklama
Spis treściWydania archiwalne