bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 012 :: Ciekawostki: Krótka historia majtek

Ciekawostki: Krótka historia majtek (5129)

Niezwykłą historię majtek możemy poznać dzięki Sarah Tomczak, dziennikarce polskiego pochodzenia, autorce wydanej w Nowym Jorku książki “Majtki – krótka historia”
Wszystko zaczęło się od Adama i Ewy i ich listka figowego. Potem długo, długo nie było nic. Aż do roku 1510. Wtedy to włoskie kurtyzany, “dla zwiększenia podniecenia mężczyzn”, założyły pantalony do kolan. Usługa u tych, które je miały, była o jedną czwartą droższa.

reklama

Ta pierwsza bielizna “niosąca rozpustę” natychmiast została wyklęta przez Kościół. Damy nie ośmielały się ich nosić. Jedynie co odważniejsze z ciekawości zamawiały je u krawców. Choćby taka Józefina Bonaparte – cesarzowa miała dwie pary majtek przy 200 sukniach.
Po raz pierwszy publicznie pokazały je tancerki kankana. Ciekawostką jest, że specjalnie dla owych majtek powoływano w miastach “inspektora do spraw pantalonów”. Jego zadaniem było chodzenie na spektakle i sprawdzanie długości nogawek.
Przyzwoite kobiety zaczęły nosić majtki po I wojnie światowej, gdy moda nakazała im skrócenie sukienek. Ale wtedy jeszcze nikt nie nazywał ich majtkami, tylko “strojem na nogi”. Najsłynniejszą firmą, która jako pierwsza w 1928 roku wypuściła kolekcję gatek na rynek, była niemiecka Naturana.
Jednak ta część garderoby zyskała popularność dopiero po II wojnie światowej. Najwięcej dla ich rozsławienia zrobiła angielska modelka Twiggy, podpisując w 1960 roku umowę z producentem biodrówek. Pierwsze stringi w kształcie listka figowego w 1974 roku zaprojektował dla koleżanki, która wychodziła za mąż, australijski awangardowy projektant mody Rudi Gernreich. Wtedy nie spodziewał się, że zawojują rynek.

reklama
Spis treściWydania archiwalne