bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 013 :: Koch Industries: unowocześni wyroby bieliźniarskie

Koch Industries: unowocześni wyroby bieliźniarskie (2154)

Międzynarodowy Koncern Koch Industries, specjalizujący się w produkcji syntetyków i technologii włókienniczej, właściciel takich marek jak: Lycra, Teflon, Stainmaster, Antron, Coolmax, Thermolite, Cordura, Supplex, Tactel zapowiada rewolucyjne zmiany w materiałach używanych do produkcji białej i czarnej bielizny męskiej i damskiej.

reklama

W laboratowiach koncernu zakończono prace nad nowymi włóknami, którym nadano nazwy: Black Lycra oraz Super White Lycra.
Black Lycra – to Nowy czarny elastan. Zapewnia bardziej naturalny wygląd elastycznych materiałów i zwiększa ich odporności na pranie. Nowe włókno eliminuje efekty prześwitu i przetarcia, które zagrażają jednolitości i intensywności czarnego koloru. Dzięki temu ubrania wykonane z włókna Black Lycra pozostają czarne i jednolite nawet po wielokrotnych praniach. W mieszankach z innymi włóknami czarna Lycra zapewnia niezmienne cechy głównego włókna. Poprawia również wytrzymałość na promieniowanie UV.
Super White Lycra jest nowym białym elastanem, który wzmacnia trwałość bieli w bieliźnie. Zapobiega żóknięciu. Jest ono stopniowym procesem, który budzi niezadowolenie konsumentek i wpływa, pośrednio, na wielkość sprzedaży białych wyrobów. Kobiety cenią sobie bieliznę, której wygląd pozostaje bez zmian. 43 proc. z nich narzeka, że po kilku praniach biały biustonosz szarzeje. Także handlowcy mają trudności ze sprzedażą rzeczy, które zżółkły na sklepowych wieszakach pod wpływem światła, zanieczyszczeń atmosferycznych i innych czynników, chyba że obniżą ich cenę. Żółknięcie może być też głównym problemem w procesie produkcji, szczególnie w fazie formowania, kiedy wysoka temperatura zmienia oryginalną biel materiału. Super White Lycra sprawia, że bielizna dłużej wygląda jak nowa, zapobiegając zmianie koloru podczas ekspozycji na zanieczyszczenia. Poza tym włókno umożliwia tworzenie innowacyjnych efektów estetycznych. Pozwala na uzyskanie jaśniejszych pastelowych odcieni i może ulepszyć istniejące materiały bez zmiany farbiarskiej receptury.

Koch Industries nabył prawa do marki lycra w 2004 roku. Stało się to po przejęciu przez koncern grupy Invista.
Była to jedna z największych transakcji w branży chemicznej, zaś za przejęte aktywa, w tym prawa do znaku Lycra zapłacono koncernowi Du Pont ponad 4,4 mld. USD w gotówce. W ten sposób Du Pont Textiles & Interiors (znane od września 2003r. jako Invista) stały się częścią koncernu Koch Industries.
Koch Industries to międzynarodowy koncern z siedzibą w Wichita (Kanada), będący w posiadaniu grupy spółek o różnorodnym zakresie działań,
w ponad 30 krajach świata. Firma specjalizuje się w szeroko pojętym przemyśle chemicznym od przerobu ropy naftowej, gazu ziemnego i eksplorację złóż mineralnych po technologie włókiennicze, nawozy i syntetyki.
KoSa to światowa spółka należąca do Koch Industries, specjalizująca się w przemyśle chemicznym m.in. produkcji opakowań spożywczych, technologiach włókienniczych, artykułach wyposażenia wnętrz i innych. Fabryki oddziałów spółki produkują na rynek amerykański i europejski m.in. nietłukące opakowania typu PET, artykuły wyposażenia wnętrz, jak również półprodukty poliestrowe i polimerowe wykorzystywane np. w produkcji urządzeń domowych, w materiałach wykończeniowych samochodów i w przemyśle gumowym.

reklama
Spis treściWydania archiwalne