bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 014 :: Polski rynek kostiumów kąpielowych

Polski rynek kostiumów kąpielowych (5263)


Kolorowe kostiumy kąpielowe, które służą za całe ubranie na plaży są bardzo różnorodne. Obowiązuje tylko jedna zasada: maksymalnie odkrywają albo całkowicie zasłaniają ciało. Dlatego każdego roku do sprzedaży trafiają skąpe majteczki, staniki na troczki, ale także spódniczki plażowe, koszulki na ramiączka.
Tegoroczne lato odkrywa ciało. Podobnie jak w poprzednim sezonie króluje moda na bikini, ale do łask powracają również kostiumy jednoczęściowe.
Wszystko zależy od tego jak właścicielka czuje się w swoim ciele. Generalnie zasady są dwie. Wariant pierwszy dopuszcza wszelkie krągłości i nic sobie z tego nie robiąc nosi skąpe bikini, wariant drugi polega na bardzo krytycznym spojrzeniu i przyobleka ciało w jednoczęściowy strój plażowy.

reklama

Tak czy inaczej dla wszystkich kostiumów cechą charakterystyczną jest duża ilość kolorów – żywych, a często bardzo kontrastowych zestawień barw. Na modnych kostiumach nie brakuje wszelkiego rodzaju wzorów i aplikacji. Pojawia się więc styl hippie, wzory kwiatowe, orientalne a także naszywane na materiał połyskujące kamyki lub metalowe ozdobniki. Do łask powracają zapomniane przez kilka sezonów góry bez ramiączek lub tylko na jednym ramiączku. W bikini dominują ramiączka zebrane na szyi, wszyte pośrodku miseczek lub na środku stanika. Dół kostiumu to najczęściej sportowy krój o niezbyt szerokich bokach lub klasyczne cienkie pojedyncze bądź podwójne sznureczki. Dla pań, które od bikini trzymają się z daleka styliści proponują zdecydowane, sportowe kroje czyli przylegające do ciała i zakrywające biodra figi oraz staniki-koszulki.
Kolorystyka jest bardzo zróżnicowana: od klasycznej czerni połączonej z bielą, poprzez błękity, czerwienie, beże, przygaszone róże, po poprzeczne, podłużne i skośne paski. Nadal modne są chusty w tym samym co kostium wzorze lub lekko odbiegającej od niego barwie. Aby kostium jednoczęściowy był przewiewny i oryginalny, w niektórych modelach zastosowane zostały asymetryczne lub półkoliste wycięcia.
Propozycje na ten sezon dla panów to przede wszystkim kąpielówki lub krótkie szorty w kolorach granatowym, beżowym z elementami czerni bądź mieszanka różnych odcieni zieleni.
Analiza dostępnych w tym roku na rynku kostiumów kąpielowych pozwala stwierdzić, że producenci postawili tego lata na wzory geometryczne. Są one przeznaczone dla szczupłych dziewczyn, które chcą sobie gdzieniegdzie dodać ciała. Natomiast ukośne motywy graficzne, zwłaszcza czarno-białe, optycznie wyszczuplają.
W wielu produktach występują poziome marynarskie paski. Powinny je nosić dziewczyny o chłopięcej sylwetce, gdyż te rozwiązanie graficzne poszerza.
W wielu wzorach wykorzystuje się motywy kwiatowe. Drobne kwiatki poleca się paniom o pełnych kształtach, duże motywy kwiatowe – szczupłym.
Na tle zaprezentowanych powyżej bardzo uniwersalnym motywem są zwierzęce paski i cętki – może je nosić każdy. Duże optycznie powiększą sylwetkę, drobne wyszczuplą ją.
W kostiumach jednolitych należy pamiętać, że stonowane ciemne barwy przeznaczone są dla tęższych; jasne i intensywne – dla drobnych pań.

Poniżej prezentujemy, naszym zdaniem najbardziej udane wzory, które są obecne na polskim rynku. Zdjęcia pochodzą ze stron producentów. Zostały opublikowane jedynie w celach informacyjnych, aby pokazać obowiązujące na polskim rynku trendy.

reklama
Spis treściWydania archiwalne