bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 014 :: Przestroga dla nałogowych użytkowników strojów kąpielowych

Przestroga dla nałogowych użytkowników strojów kąpielowych (2142)

Prezentując na plaży bądź odkrytym basenie nowy kostium kąpielowy warto pamiętać, że zbyt nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje: przedwczesne starzenie skóry, wzrost ilości zachorowań na nowotwory skóry.

Należy ograniczyć czas kontaktu nieosłoniętej skóry ze słońcem. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. aktywatorów opalania. Aktywatory opalania są to kosmetyki, zawierające w swoim składzie związki chemiczne, z których powstaje nasz naturalny barwnik MELANINA. Pozwala to skrócić czas przebywania na słońcu. Tym samym skrócić czas pochłaniania przez naszą skórę tak szkodliwych promieni UVA i UVB. Kosmetyki zaliczane do tej grupy kosmetyków powinny w swoim składzie zawierać pochodne Tyrozyny i L-Dopa.

reklama

Rozkład dnia plażowicza:
a/ 7.30 – 8.00 lekkie śniadanie /gdy przyjmujemy zalecone przez lekarza leki np. antybiotyki lub leki hormonalne, zapominamy o opalaniu!
b/ 8.00 – 11.00 możemy się opalać. Pamiętajmy! Przez pierwsze dni opalamy się krótko, stopniowo wydłużając czas przebywania na słońcu. Co 2 – 3 godziny smarujemy skórę preparatami światło ochronnymi odpowiednimi do naszego fototypu. Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem?”. W myśl zasady: im więcej kremu tym lepiej.
c/ 11.00 -15.00 absolutnie nie przebywamy w pełnym słońcu
W cieniu drzew lub parasola oddajemy się błogiemu lenistwu, popijając chłodne płyny (uzupełniamy w ten sposób ewentualne ubytki wody w organizmie).
d/ 15.00 -18.00 możemy wrócić na plażę , pamiętając o zastosowaniu kolejnej porcji kremu światło ochronnego. Okres po godzinie 18, to czas który powinniśmy wykorzystać na zastosowanie preparatów po opalaniu, które znormalizują nawilżenie skóry oraz utrwalą opaleniznę.W przypadku podrażnienia skóry po opalaniu / zaczerwienienie , pieczenie / bezwzględnie musimy pokryć skórę specjalnymi żelami lub emulsjami łagodzącymi i zapomnieć o opalaniu na kilka dni .

DO ZAPAMIĘTANIA:
1/ ryzyko oparzenia słonecznego jest największe w czerwcu i lipcu
2/ piasek, woda, śnieg zwiększają intensywność promieni słonecznych, dzięki temu szybciej może dojść do oparzeń
3/ w środku lata słońce może spowodować oparzenie skóry nawet w pochmurny dzień Dlatego powinniśmy stosować kremy z filtrami, nawet w mniej pogodne dni.
4/ dla wyjeżdżających na wakacje w regiony podzwrotnikowe – obserwujecie tubylców! Żaden z nich nie leży na plaży… Z całą stanowczością odradzam opalanie w stylu polskim w tych regionach.
5/ przebywanie w wodzie nie ochroni nas przed oparzeniem, promienie ultrafioletowe przenikają do kilkunastu metrów w głąb zbiorników wodnych.

reklama
Spis treściWydania archiwalne