bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 015 :: Zakłady Dziewiarskie Mewa: inwestycje za pieniądze z emisji akcji

Zakłady Dziewiarskie Mewa: inwestycje za pieniądze z emisji akcji (3729)

Zakłady Dziewiarskie Mewa, produkujące bieliznę, zamierzają rozwijać sieć sprzedaży. Pieniądze mają pochodzić z emisji akcji. “Nasze plany rozwoju są bardzo ambitne i wymagają kapitału” – mówi Józef Kiszka, prezes Mewy. Spółka spodziewa się pozyskać ze sprzedaży akcji około 10 mln zł. Wiadomo, że emisja akcji ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku i będzie powiązana z debiutem na giełdzie (teraz firma jest notowana na rynku pozagiełdowym – CeTO). W przygotowaniach wspiera firmę Dom Maklerski Polonia Net. “Pracujemy nad szczegółami emisji. Mam nadzieję, że będziemy mogli je przedstawić w ciągu najbliższych tygodni” – twierdzi Józef Kiszka. “Jeszcze w tym roku zostanie uruchomionych co najmniej pięć nowych salonów, to na początek – w przyszłym roku rozwój ma być naprawdę dynamiczny” – mówi Dorota Kenicer, prezes Szame i wiceprezes Mewy. Sklepy będą otwierane w kraju i za granicą (teraz Szame ma pięć salonów w kraju oraz sześć na Ukrainie).
W 2006 roku Mewa 20 proc. Walorów Szame. Pozostały kapitał jest w rekach zarządu Mewy. Prawdopodobnie Mewa będzie chciała odkupić od nich udziały. Firma z Biłgoraja specjalizuje się w produkcji bielizny sprzedawanej pod markami Mewa, LOOKat, Secret, John Bradley, Szame. W ciągu ostatnich kilku lat przekształciła się z firmy typowo produkcyjnej w zarządzającą markami.

reklama

W I kwartale tego roku Mewa uzyskała 5,3 mln zł przychodów ze sprzedaży (6,6 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku). W tym okresie poniosła 420 tys. zł strat wobec 33 tys. zł zysku po pierwszym kwartale 2005 r.
Publiczna oferta akcji Mewy zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku, a jest szansa, że stanie się to niedługo po wakacjach.
Mewa sprzedaje bieliznę pod markami LOOKat, Mewa, Secret, John Bradley oraz od niedawna Szamé. W ubiegłym roku firma miała 25,94 mln zł przychodów, jej zysk operacyjny wyniósł 634 tys. zł, a zysk netto 80 tys. zł. (ISB)
Zakłady Dziewiarskie MEWA Spółka Akcyjna powstały w 1961 roku. Od 1997 roku akcje spółki są notowane na Centralnej Tabeli Ofert. W 2002 roku doszło do transakcji wykupu menadżerskiego pakietu akcji znajdującego się w posiadaniu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Obecnie do kadry zarządzającej należy 49,6 procent akcji. 25,2 procent akcji znajduje się w posiadaniu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.
Zakłady Dziewiarskie MEWA są jednym z największych polskich producentów bielizny. Specjalizuje się w produkcji bielizny sprzedawanej pod markami MEWA, LOOKAT, SECRET, JOHN BRADLEY, SZAME “W ciągu ostatnich kilku lat przeszliśmy transformację przekształcając firmę typowo produkcyjną na firmę zarządzającą markami, która większość swojej produkcji zleca podmiotom zewnętrznym” – dodaje Józef Kiszka.
W 2006 roku MEWA zakupiła znaczący pakiet udziałów, który umożliwia sprawowanie kontroli i zarządzanie SZAME spółka z o.o. w Rzeszowie prowadzącą sieć salonów z bielizną pod marką SZAME. Obecnie w ramach sieci SZAME działa 5 salonów znajdujących się w Warszawie i Rzeszowie oraz 6 salonów zlokalizowanych na Ukrainie prowadzonych przez SZAME Ukraina spółkę działającą w oparciu o licencję. “Jeszcze w tym roku zostanie uruchomionych co najmniej 5 nowych salonów, a przyśpieszony rozwój sieci powinien nastąpić w 2007 roku. SZAME będzie rozwijać się także poza granicami naszego kraju” – mówi Dorota Kenicer Prezes Zarządu SZAME i Wiceprezes Zarządu Zakładów Dziewiarskich MEWA S.A.

reklama
Spis treściWydania archiwalne