bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 016 :: Stringi najobrzydliwszy wynalazek mody XX wieku

Stringi najobrzydliwszy wynalazek mody XX wieku (3942)

W tym roku przypada dziesiąta rocznica debiutu na europejskich plażach stringów. Wówczas zostały one okrzyknięte najobrzydliwszym wynalazkiem mody XX wieku. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza sznurek. Ich konstrukcja jest prosta i oszczędna – za cały tył służy bowiem wąski paseczek materiału. Do tego dochodzi mały trójkąt tkaniny z przodu.
Pierwsze modele stringów pojawiły się już w 1939 r. podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku (po to, by nieco przykryć roznegliżowane tancerki), ale dopiero w latach 70. kobiety włożyły je w Brazylii, a w połowie lat 90. w Europie.

reklama

Dzięki stringom kobiety mogą mieć równomiernie opalone ciało i nosić modne obcisłe spodnie, pod którymi zwykłe majtki zawsze się odznaczały. Fankami stringów, które stanowią 30 proc. sprzedaży majtek, są m.in. Demi Moore (lubi stringi biodrówki marki Le Mystere), Juliannę Moore i Cindy Crawford (noszą stringi Hanky Panky) czy Nicole Kidman i Madonna (lubujące się w kusych majteczkach Dolce & Gabbany).
Socjolodzy upatrują sukcesu rynkowego stringów w globalizacji i upowszechnieniem się kultury obrazkowej. Dopiero wówczas na tak dużą skalę uwolniono modę zarówno od konwenansów (już można było zakładać trampki do eleganckiego kostiumu czy dresy do marynarki), jak i od zbędnych warstw materiału, co miało związek z kultem ciała i modą na wysportowaną sylwetkę, wcześniej kojarzoną z klasą robotniczą. Stringi okazały się idealnym strojem podkreślającym taką sylwetkę.

Rodzaje damskiech majtek

Stringi. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza sznurek. W branży bieliźniarskiej zaś już od wielu lat wyraz ten określa najmniejsze z możliwych, seksowne i coraz popularniejsze damskie majteczki. Ich konstrukcja jest prosta i oszczędna – za cały tył służy bowiem wąski paseczek materiału. Do tego dochodzi mały trójkąt tkaniny z przodu.

Figi. Najbardziej klasyczna odmiana majtek. Najwygodniejszy i najbardziej popularny do noszenia typ. Godny polecenia każdej kobiecie.

Szorty. Są to figi o przedłużonej nogawce, modelujące sylwetkę. Są przeznaczone dla kobiet specjalnie ceniących elegancję.

reklama
Spis treściWydania archiwalne