bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 017 :: Tanie biustonosze szkodzą zdrowiu kobiety!

Tanie biustonosze szkodzą zdrowiu kobiety! (4748)

Z rozmów przeprowadzonych przez redakcję z właścicielami sklepów z bielizną wynika, że klientki często nie zdają sobie sprawy z tego jaki jest odpowiedni rozmiar ich biustonosza, a co za tym idzie z tego, że ich piersi mogą prezentować właściwie. Od biustonosza bowiem w dużej mierze zależy wygląd piersi. Właściwie dobrany sprawi, że biust długo pozostanie jędrny i kształtny. Z drugiej zaś strony należy pamiętać o tym, że źle dobrany model stanika może na trwale zdeformować piersi.
Za mały stanik sprawia, że piersi nie mieszczą się w miseczkach. W okolicy pach i na plecach tworzą się wtedy następne “biusty”. Im mniejszy rozmiar miseczki zostanie wybrany, tym zmiany są większe.

reklama

Metki opisujące bieliznę zawierają dwa symbole – liczbę (określa w centymetrach obwód pod biustem) i literę (to głębokość miseczki). Ustalenie liczby nie jest trudne. Należy zmierzyć obwód pod piersiami i wynik pomiaru zaokrąglić zawsze do dołu. Więcej problemów dostarcza określenie właściwego rozmiaru miseczki. Najczęściej w trakcie mierzenia biustu zostaje on mimowolnie spłaszczony. W tym przypadku najlepiej jest wybrać się do gorseciarki lub dobrego sklepu z bielizną. Tam zostanie dobrany produkt najlepiej pasujący do rozmiarów. Później należy zachować metkę i kierować się nią w czasie kolejnych zakupów.
Mimo wszystko przed zakupem każdego biustonosza należy go przymierzyć. Dobrze dobrany stanik to taki, którego obecności się nie odczuwa. Ramiączka nie mogą wrzynać się ani ześlizgiwać, zapięcie na plecach wysoko podnosić, a miseczki opadać. Za duże staniki nie podtrzymują piersi, tylko “tańczą” wokół nich, co może powodować bolesne otarcia.
W trosce o zdrowie, ważne jest aby nie oszczędzać kupując biustonosze najtańsze. Są one w ogromnej większości przypadków gorszej jakości, mają wady konstrukcyjne i uszyte są z gorszego materiału. W kiepskim biustonoszu piersi nie tylko brzydko wyglądają, ale też szybciej się deformują i opadają. Aby dbać o piersi należy kupować staniki renomowanych firm – czyli takich, które przez lata pracują nad marką. To jest gwarancją zachowania pięknych piersi.

Jak kupować i nosić biustonosz

Przed kupieniem obowiązkowo przymierzamy stanik, kierując się następującymi zasadami:
Stanik powinien mocno trzymać biust. Nic nie ma prawa tutaj się marszczyć, a także wylewać się czy nieprzyjemnie uciskać.
Biustonosz ma trzy rzędy haftek. Nowy zapinamy na pierwszy albo środkowy rząd.
Z przodu między piersiami a stanikiem powinno być odrobinę przestrzeni (na grubość palca) – w ciągu dnia biust “pracuje” i osiada.
Piersi w miseczkach umieszczamy, zbierając je spod pachy, a nie od dołu.
Przód, czyli ramiączka i miseczki, podciągamy do góry, a tył ściągamy do dołu. Fiszbiny powinny znajdować się pod pachami.

reklama
Spis treściWydania archiwalne