bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 018 :: Bielizna koniakowska podbija Wielką Brytanię

Bielizna koniakowska podbija Wielką Brytanię (2787)

Jak poinformował jeden z ogólnopolskich dzienników – stringi z Koniakowa podbijają serca mieszkańców wysp brytyjskich. Znajdują nabywców za pośrednictwem internetu i kosztują 12 funtów (ok 70 zł).
Bielizna koronkowa wyrabiana jest ręcznie na szydełku. Wzory zaczerpywane są głównie ze świata przyrody. Tradycja ręcznego wykonywania koronek nigdzie nie jest tak żywa jak w Koniakowie. Ciągle poszerza się wzornictwo a babki przekazują swoim dzieciom, te zaś swoim, tajniki tej misternej sztuki.

reklama

Koronki powstają w prawie każdym koniakowskim domu. Stosunkowo od niedawna koronczarki, zwłaszcza te młodsze, heklują bieliznę. Heklowana przez nie koronkowa bielizna: stringi, biustonosze, szorty i koszulki nie jest za dobrze widziana przez starsze koronczarki. Te starsze (niektóre) uważają to za profanację tradycyjnej koronki. Bielizna heklowana w Koniakowie jednak szybko zdobyła rozgłos i uznanie.
Nowością w ofercie są koronkowe stroje kąpielowe. Wykonane są taką samą metodą jak słynne już na całym świecie stringi. Jest jednak różnica: stringi są robione z tradycyjnego kordonka, a stroje kąpielowe – z bawełnianych chińskich nici. Dzięki temu są miękkie i nie odzierają nawet najbardziej delikatnej skóry.
Koronczarki proponują zestaw składający się ze stringów oraz biustonosza na szelkach, wiązanego z tyłu. Dostępne są różne wzory, np. gęsiorek wyciągany czy bańka (różnią się rodzajem użytej koronki), a także kolory – od łagodnych pasteli, przez czerwienie, po czerń. Stringi i biustonosz na plażę heklowane są ciaśniej niż tradycyjna bielizna, ale i tak lekko prześwitują. Są seksowne, a o to przecież na plaży chodzi. Można się też w nich bez obaw kąpać. Nie zniszczą się, ale schną dłużej niż tradycyjne stroje kąpielowe.

reklama
Spis treściWydania archiwalne