bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 021 :: Włoska firma Diana pomaga polskim pływakom

Włoska firma Diana pomaga polskim pływakom (3589)


Na odbywających się niedawno w Budapeszcie mistrzostwach Europy w pływaniu polska reprezentacja osiągnęła znakomite wyniki. Korzystając z okazji warto przybliżyć naszym czytelnikom informacje na temat strojów kąpielowych najnowszej generacji.
Strój kąpielowy naszej najlepszej pływaczki Otylii Jędrzejczak uszyty jest według wskazówek samej mistrzyni, ma specjalne wstawki na biodrach i nogach, dzięki którym pływaczka wyżej leży na wodzie. Wstawki mają zmniejszać napięcie mięśniowe w trakcie wysiłku poprzez kontrolowany ich nacisk podczas wyścigu. Dzięki temu zwiększają się możliwości naczyń krwionośnych. Kostium dostosowuje się do pływaka i redukuje opór w wodzie. Naukowcy w trakcie projektowania kostiumu studiowali właściwości materiałów do budowy okrętów podwodnych oraz analizowali tzw. fazę cichego ruchu okrętów. Nałożenie bardzo obcisłego kostiumu nie jest łatwe. Czasem potrzebne są do tego dwie osoby.
W wyczynowych strojach kąpielowych najnowszej generacji stosowany jest unikalny materiał Super Slick. Jest on cieńszy i lżejszy niż materiały używane przez inne firmy, co pozwala uzyskać właściwe napięcia stroju na całym ciele zawodnika. Wykorzystując różnice w oporze wody – kostium Submarine dostosowuje się do sylwetki pływaka i redukuje większość oporów wynikających z niedoskonałości budowy ludzkiego ciała.

reklama


Najnowsza generacja strojów Submarine – “Submarine Advance” pozwala na przekraczanie nieprzekraczalnych do tej pory granic, dzięki użyciu inteligentnych wstawek, które znacznie zwiększają możliwości wysiłkowe zawodnika podczas wyścigu.
Podczas zetknięcia z wodą zawodnika płynącego w kostiumie “Submarine Advance” Inteligentne wstawki (w reakcji ze specjalnie przygotowanym materiałem Super Slick) nadają pływakowi specyficznych cech fizycznych, zmniejszających jeszcze bardziej opór wody. Taki efekt uzyskano dzięki wszyciu wzdłuż ciała (w anatomicznie wybranych miejscach) inteligentnych wstawek, które pozwalają na zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz zwiększenie możliwości wysiłkowych zawodnika podczas wyścigu.
Inteligentne wstawki wykonano z wodoodpornego materiału o szczególnych właściwościach elastycznych. Ich zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz oszczędność energii mięśniowej w trakcie maksymalnego wysiłku poprzez kontrolowany nacisk na specjalnie wybrane mięśnie pływaka podczas wyścigu. Ze względu na miejsca ich usytuowania oraz na ich specjalnie opracowany kształt, zwiększają się także możliwości naczyń krwionośnych podczas pływania.
Dodać też należy, iż tak jak poprzednie generacje strojów Submarine, “Submarine Advance” pozwala na zmniejszenie do minimum oporów wody wynikających z budowy stroju. Kostiumy są zaprojektowane tak, aby maksymalnie ograniczyć ilość szwów zaś same szwy wykonane są w sposób minimalizujący opory wody.

Producent strojów “Submarine Advance” włoska firma Diana powstała w 1947 roku. Specjalizuje się w produkcji kostiumów wyczynowych przeznaczonych dla sportowców uprawiających m.in. pływanie i piłkę wodną.
Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, Diana zaprezentowała najlżejszy kostium kąpielowy do uprawiania piłki wodnej oraz specjalne czepki kąpielowe, w które wyróżniały się wzmocnionym przodem.
Firma współpracowała z federacjami pływackimi z następujących państw: Włochy, Szwecja, Francja, Szwajcar, Jugosławia, Chorwacja, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Polska, Ukraina. Aktualnie dostarcza wyroby pływakom reprezentującym barwy: Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski.

reklama
Spis treściWydania archiwalne