bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 022 :: Bikini ma nie 60 a 7 tys. lat!

Bikini ma nie 60 a 7 tys. lat! (2363)

Louis Réard nie jest ojcem bikini. Taką rewelacyjną informację zamieściła bułgarska agencja prasowa (BTA). W komunikacie napisano, że we wsi Chotinca leżącej centralnej Bułgarii odnaleziono posążek sprzed 7 tys. lat przedstawiający kobietę ubraną jedynie w skąpy, dwuczęściowy kostium.
Kierujący pracami na wykopaliskach docent Stefan Czochadzijew, stanowczo stwierdził, że kostium ten to pierwsze bikini w historii ludzkości.

reklama

Historia nowożytnego bikini rozpoczęła się w Paryżu. Louis Réard, z wykształcenia mechanik samochodowy, do 1946 roku zarządzał sklepem swojej matki z damską bielizną. Zdecydował się na “okrojenie” obecnych wówczas na rynku strojów kąpielowych. Nowy wzór trafił do sprzedaży jako “mniejszy niż najmniejszy kostium kąpielowy”. Natomiast nazwa bikini została zaczerpnięta z położonego na Pacyfiku atolu Bikini, gdzie armia amerykańska przeprowadzała testy bomby atomowej.
Wprowadzeniu do sprzedaży bikini wywołało falę protestów. Włochy i Hiszpania natychmiast wydały zakazy noszenia tak skąpego odzienia. Mimo tego bikini upowszechniło się i jest obecna na plażach.

reklama
Spis treściWydania archiwalne