bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 022 :: Działające w Polsce outlety chcą inwestować

Działające w Polsce outlety chcą inwestować (2308)

Sklepy z markową i zarazem tanią odzieżą i bielizną szykują ekspansję w Polsce. Hiszpańska firma Neinver, właściciel sieci Factory, w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza zainwestować ok. 80 mln euro.
Otworzy kilka nowych sklepów w największych miastach Polski, m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, Poznaniu i drugi w Warszawie. Jej konkurent, międzynarodowa grupa Outlet Company (sieć Fashion House), również uruchomi kilka nowych centrów. Choć nie podaje wartości inwestycji, to wszystko wskazuje na to, że będzie ona zbliżona do wydatków Hiszpanów. Na razie centra Fashion House są w Piasecznie, Sosnowcu i Gdańsku. Powstaną w Poznaniu, Szczecinie i Krakowie.

reklama

Ambitne plany sieci nie dziwią. Formuła outletu zdobyła już co najmniej kilkanaście lat temu serca (i portfele) klientów na zachodzie Europy – teraz czas na Polskę. Kluczem do sukcesu jest to, że w jednym centrum można kupić markowe ubrania wielu firm nawet o 70 proc. taniej niż w zwykłym sklepie. Zasadą jest, że obniżki nie mogą być mniejsze niż 30 proc. W warszawskim Factory swoje sklepy mają Atlantic oraz Calzedonia/Intimissimi
W outletach oferowane są serie próbne, końcówki kolekcji czy po prostu rzeczy wycofane ze standardowych sklepów. Każdy ze sklepów obecnych w centrum jest przynajmniej trzy razy w ciągu roku kontrolowany. Jeśli ceny są wyższe na właściciela nakładana jest kara. Jej wysokość może sięgnąć nawet 2,5 tys. euro (10 tys. zł).
Outlety powstają na peryferiach miast, żeby nie konkurowały bezpośrednio z tradycyjnymi centrami handlowymi.
Polski rynek outletów dopiero się rozwija. Nie ma jeszcze badań, ile mogą być warte zakupy Polaków w takich sklepach. Klienci i same firmy uczą się dopiero takiej formy zakupów. Centrum w warszawskim Ursusie odwiedza już 2 min osób rocznie. Równie obiecujące są początki Fashion House w Piasecznie. W ciągu pół roku od otwarcia odwiedziło go 700 tys.

reklama
Spis treściWydania archiwalne