bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 022 :: Polska armia rozważa zakup bielizny unisex

Polska armia rozważa zakup bielizny unisex (3769)

Jak pokazują dane statystyczne w polskiej armii jest coraz więcej pań. Służby zaopatrzenia stanęły zatem przed koniecznością zapewnienia stosownych sortów mundurowych. Jest to szansa dla polskich producentów bielizny specjalistycznej przeznaczonej dla wojska. Zdobycie stałych kontraktów może znacznie zwiększyć przychody i stać się siłą sprawczą rozwinięcia produkcji.
Panie noszące żołnierski mundur chcą, aby na wyposażeniu polskiej armii znalazła się bielizna unisex – to znaczy taka, której krój przystosowany jest dla potrzeb mężczyzn i kobiet. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest z powodzeniem w armii amerykańskiej.

reklama

Bielizna wykorzystywana w warunkach polowych powinna mieć specjalny skład. Chodzi mianowicie o to, aby materiał, z którego jest wykonana w pewnym stopniu neutralizował “zapachy osobiste”, które mogą być uciążliwe w związku z brakiem możliwości standardowego dbania o higienę. Takie właśnie wymagania spełniają materiały, zawierające nawet niewielką domieszkę srebra. W armii amerykańskiej, bielizna noszona przez żołnierzy jednostek specjalnych zawiera aż pięć procent tego metalu w postaci włókien.
Srebro, jako metal szlachetny niechętnie wchodzi w związki chemiczne, ale stężenie jonów srebrowych w otoczeniu włókien srebra jest dostatecznie wysokie, by hamować rozwój bakterii. Tak więc skóra otoczona materiałem ze srebrnymi włóknami przestaje być optymalnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie niemiłych zapachów.
Pojawienie się kobiet w szeregach polskiej armii może mieć także pożyteczne konsekwencja dla producentów biustonoszy oraz rajstop. Służby logistyczne Wojska Polskiego staną bowiem przed koniecznością wprowadzenia tych wyrobów na stany magazynowe w stopniu większym niż dotychczas.

reklama
Spis treściWydania archiwalne