bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 023 :: Empik wchodzi w ekskluzywną bieliznę

Empik wchodzi w ekskluzywną bieliznę (2265)

Na polskim rynku bielizny pojawi się nowy potężny gracz. Grupa Empik Media & Fashion chce otworzyć 15 salonów z bielizną Palmers. Pierwszy salon powstanie w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy. Kolejne -jak zapowiada spółka – w innych dużych miastach w ciągu najbliższych kilku lat.
Palmers to jedna z najbardziej znanych na świecie marek luksusowej bielizny dla kobiet. Pierwszy sklep Austriacy otworzyli w 1914 r. Firma rozwija się poza granicami kraju głównie przez franczyzę. Dziś Palmers ma 345 sklepów, w tym 75 poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, na Ukrainie oraz w Chorwacji.
Umowa podpisana z austriacką firmą gwarantuje Empikowi wyłączną licencję na dziesięć lat na otwieranie i prowadzenie sklepów pod marką Palmers w Polsce.

reklama

Zawarte porozumienie to już drugie podejście do naszego rynku. Palmers trafił tu 13 lat temu. U szczytu popularności firma była na początku 2000 roku. Palmers szokował wtedy odważnymi billboardami z mocno roznegliżowanymi modelkami, często niszczonymi przez nieznanych sprawców. Obroty w warszawskich sklepach sieci były najwyższe wśród wszystkich salonów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Marka została poprawnie przedstawiona polskiej klienteli. Potem jednak stopniowo zaniedbywano same sklepy i proponowano dość ograniczony asortyment. Na to wszystko nałożyły się słabe lokalizacje sklepów poza stolicą oraz kryzys gospodarczy w kraju. Dodatkowo w kłopoty finansowe wpadła sama austriacka spółka.
W 2004 r. Palmers przejęły fundusze inwestycyjne, które rozpoczęły reanimację marki. Dziś z kilkunastu sklepów sieci w Polsce ocalały tylko dwa. Zgodnie z umową będą mogły działać dalej.
Empik jak dotąd nie chce podać, ile zainwestuje w rozwój sieci Palmers.

Empik Media & Fashion to potentat na rynku książek, muzyki, ubrań i… kawy. Należą do mego sieci Empik, Smyk i Galeria Centrum. Empik ma udziały w sieci Zara, jest też powiązany kapitałowo z siecią kawiarni Coffeeheaven. Przychody grupy w ubiegłym roku to 1,169 mld zł.
reklama
Spis treściWydania archiwalne