bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 023 :: Płace wyższe :: bezrobocie niższe

Płace wyższe, bezrobocie niższe (2390)

Sytuacja polskich konsumentów systematycznie się poprawie. Rosną pensje i spada bezrobocie. To dobra informacja dla polskich firm producenckich i dystrybucyjnych. Polacy mają więcej wolnych środków finansowych, które mogą przeznaczać na zakupy markowych produktów – w tym i bielizny i rajstop.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce w drugim kwartale tego roku wyniosło 2427,27 zł – podał GUS.To o 4,1 proc. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku, ale o 4,7 proc. więcej niżw drugim kwartale 2005 roku.

reklama

Spadek wynagrodzeń w drugim kwartale nie jest niczym nowym. Firmy zazwyczaj więcej płacą swoim pracownikom pod koniec i na początku roku po podliczeniu zysków (np. w formie nagród, trzynastek). Wynagrodzenia powinny rosnąć w kolejnych miesiącach. Według badania przeprowadzonego wśród przedsiębiorców przez Narodowy i Bank Polski w trzecim kwartale tego roku aż 16,5 proc. firm zamierza podnieść pensje pracownikom. Rok temu taką chęć deklarowało tylko 8,4 proc. przedsiębiorców.
Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie podkoniec roku może spaść poniżej zakładanych 16,2 proc. Ostatnie dane resortu pokazują, że stopa bezrobocia w lipcu spadła do 15,7 proc. z 16 proc. w czerwcu, co w dużej mierze było zasługą prac sezonowych. Prognozy niektórych ekonomistów są jeszcze bardziej optymistyczne. W najbliższych miesiącach bezrobocie może spaść nawet do 15,5 proc., a pod koniec roku wyniesie około 16 proc. Bezrobocie pod koniec zeszłego roku wyniosło 17,6 proc., a pod koniec 2004 roku – 19 proc.

reklama
Spis treściWydania archiwalne