bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 024 :: Producenci obuwia wskazują sposób działania firmom bieliźniarskim

Producenci obuwia wskazują sposób działania firmom bieliźniarskim (2926)

Peter Mandelson, komisarz ds. handlu UE, przedstawił na posiedzeniu Komisji Europejskiej propozycję wprowadzenia stałych ceł antydumpingowych. Do każdej pary skórzanych butów chińskich europejski importer musiałby dopłacać 16,5 proc. ich wartości, a do pary sprowadzonej z Wietnamu -10,5 proc. Sankcje miałyby obowiązywać od 7 października, dzień po wygaśnięciu obecnych tymczasowych ceł karnych w wysokości 16,8 proc. na produkty chińskie i 19,4 proc. na produkty wietnamskie.
O wprowadzenie karnych ceł zabiegali producenci obuwia z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Polski. Argumentowali, że w latach 2001 – 2005 o jedną trzecią zmniejszyła się produkcja i zatrudnienie w branży obuwniczej w UE.

reklama

Dochodzenie Komisji Europejskiej potwierdziło, że firmy z Dalekiego Wschodu stosują w eksporcie ceny znacznie odbiegające od rynkowych. Para butów chińskich kosztuje o 28,9 proc. mniej niż brazylijskich, a para wietnamskich o 71,1 proc. mniej.
Wprowadzenie trwałych ceł wymaga zgody większości państw członkowskich, której do tej pory nie udało się uzyskać.
Podobne działania są potrzebne także w branży bieliźniarskiej i pończoszniczej. Polscy producenci bielizny i rajstop odczuwają bowiem ogromną presję ze strony produktów azjatyckich. Nie są w stanie z nimi konkurować ceną. Jedyne co mogą robić to budować własne marki i dbać o jakość. Takie rozwiązanie z powodzeniem wybrało już wielu krajowych producentów. Mimo to wprowadzenie ceł antydumpingowych na bieliznę, skarpety i rajstopy uporządkuje sytuację na polskim rynku. Niestety do realizacji tego celu potrzebne jest powstanie krajowego lobby producentów. Na to jednak się nie zapowiada.

reklama
Spis treściWydania archiwalne