bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 026 :: Wystawa w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Wystawa w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa (3322)

Majtki z klapą, gorsety, jedwabne piżamy i koszule nocne, kalesony z dzianiny oraz tkaniny można oglądać w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa na wystawie “Od pantalonów do stringów”. Ekspozycja przedstawia kolekcję 200 sztuk bielizny damskiej i męskiej, dziennej i nocnej z XX wieku.
Dwudziesty wiek to epoka, w czasie której diametralnie zmieniło się spojrzenie na tę część ubioru, a zwłaszcza zmienił się sposób jej noszenia. Z elementu ubioru, który zakrywano, ale który większość społeczeństwa nosiła, bielizna trafiła na pokazy mody, na wybiegi, na międzynarodowe targi; stała się widoczna, stała się częścią stroju wierzchniego, stała się niezbędna dla każdego. Dotychczas bielizna z XX wieku nigdy nie była prezentowana tak szeroko. Pojedyncze sztuki bielizny osobistej zwykle pojawiały się na wystawach poświęconych modzie. Na wystawie znalazło się ponad 200 sztuk bielizny – eksponatów, które zostały zakupione przez muzeum, darowane przez osoby prywatne i przez firmy. Są wśród nich przykłady bardzo charakterystyczne dla danego okresu jak: kombinacje (lata 20. i 30.), majtki “otwarte” i majtki z klapą (pocz. XX w.), gorsety (lata 30. i 40.), jedwabne piżamy i koszule nocne (lata 30.), czy też na przykład już późniejsze majtki z elastycznej przędzy helanco (lata 60. i 70.).

reklama

W kolekcji, a tym samym na wystawie przeważa bielizna kobieca. Męskiej bielizny jest niewiele, ale na pewno są to fasony, które były bardzo popularne – kombinacja męska, kalesony długie, z dzianiny i z tkaniny, kalesony krótkie. Bielizna, którą prezentujemy, bez wątpliwości, była noszona, była używana (oprócz tej podarowanej przez firmy); takie fasony były popularne, modne (chyba można zaryzykować takie stwierdzenie), a wiele z nich zostało opisanych bądź wspomnianych we wstępie katalogu, który towarzyszy wystawie, a cała kolekcja muzeum została przedstawiona w notach katalogowych.
Wystawę można zwiedzać do 31 grudnia 2006 r. O Inicjatywie Centralnego Muzeum Włókiennictwa informowaliśmy w nr 18 naszego Magazynu. Cieszymy się, że wystawa doszła do skutku, a eksponaty zostały dokładnie opisane i przede wszystkim pokazane szerokiej publiczności. Liczymy też na to, że polscy producenci bielizny nawiążą stałą współpracę z Muzeum i wesprą je cennymi eksponatami.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gromadzi i bada pamiątki związane z włókienniczym procesem produkcyjnym – od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia.Zbiory są gromadzone, opracowywane naukowo, konserwowane i w różnej formie udostępniane przez specjalistyczne działy muzeum. Muzeum dysponuje około 10.500 mkw powierzchni – na cele ekspozycyjne przeznaczono ponad 5.000 mkw.

reklama
Spis treściWydania archiwalne