bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 028 :: Pasarela Cibeles walczy z anoreksją

Pasarela Cibeles walczy z anoreksją (2424)

Po raz pierwszy historii międzynarodowych pokazów mody Pasarela Cibeles, zbyt szczupłe modelki nie wystąpiły na wybiegu. Było to następstwem decyzji madryckich władz regionalnych, które były współorganizatorem pokazów.
W uzasadnieniu do kontrowersyjnej decyzji można przeczytać m.in. że wzór piękności promowany przez zbyt szczupłe modelki ma zgubny wpływ na hiszpańskie nastolatki, które coraz częściej chorują na anoreksję.

reklama

Przedstawiciele rządu madryckiego wraz z Hiszpańskim Towarzystwem Endokrynologii i Odżywiania wprowadzili surowe ograniczenia: modelka, której współczynnik masy ciała nie przekraczał 18 (waga 56 kg przy 175 cm wzrostu), nie mogła pojawić się na wybiegu podczas pokazów. W wyniku tego obostrzenia okazało się, że aż 40% modelek, które miały prezentować bieliznę i odzież nie mogło wziąć udziału w Pasarela Cibeles.
Organizatorzy podkreślili, że nie chcą, aby moda kojarzyła się z promowaniem patologicznej szczupłości oraz ze wzrostem zachorowań na anoreksję wśród nastolatków.
Zarzewiem dyskusji w Hiszpanii było telewizyjne wystąpienie kilku top modelek o wymiarach 34 i 36, które wyznały, że każdy dodatkowy kilogram będzie stanowił zagrożenie dla ich kariery.

reklama
Spis treściWydania archiwalne