bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 028 :: Targi mody promują region

Targi mody promują region (2300)

Jak pokazuje doświadczenie producentów bielizny z Hiszpanii możliwe jest połączenie mody z promocją regionu. Takim mirażem są zainteresowane tamtejsze władze samorządowe, a rolę atrakcji spełnia cykl pokazów. Gromadzi on firmy związane z branżą bieliźniarską, jak i przedsiębiorstwa świadczące usługi dla tych firm – agencje fotograficzne, dostawców itd.
Tegoroczna 5 edycja Burgos Fashion Week została zorganizowana w dniach 3-5 października przy współpracy Rządu Autonomicznego Regionu Kastylii i Leon (odpowiednik sejmiku województwa) oraz instytucji rządowej Excal. Impreza zgromadziła hiszpańskich i zagranicznych importerów, hurtowników oraz dziennikarzy świata mody i stała się okazją do zaprezentowania nowych kolekcji bielizny, strojów plażowych, mody damskiej, młodzieżowej i dziecięcej. W trakcie imprezy odbyło się ponad 27 pokazów mody oraz mini-targi typu show room.

reklama

W tym roku nowością była tzw. strefa trendów “T-zone” prezentująca wizje mody 9 projektantów. Natomiast ostatni dzień “Pasarela de Burgos” był w całości dedykowany modzie awangardowej – kolekcje zaprezentowali początkujący projektanci oraz Maria Lafuente i Amaya Azuaraga, których kolekcje można oglądać m.in. na Pasarela Cibeles w Madrycie.
Kolejna piąta już edycja Burgos Fashion Week pokazała, że moda i pokazy najnowszych kolekcji są dobrym sposobem promowania regionu, a firmy uczestniczące w imprezie nawiązują nowe kontrakty handlowe.
Na polskiej mapie targów brakuje imprez poświęconych bieliźnie. Jest to dość dziwne, gdyż w naszym kraju mamy kilkudziesięciu liczących się producentów, którzy zdobyli uznanie poza granicami kraju. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zatem brak współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, które mogą udzielać pomocy i w trakcie imprez promować region, poszukiwać nowych inwestorów i tworzyć nowe miejsca pracy. Rolę pomostu między producentami bielizny a organami władzy winny pełnić organizacje skupiające producentów. W naszym kraju takie oczywiście są, lecz ich aktywność jest niewielka.

Burgos, miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Arlanzón, w regionie Kastylia-León, ośrodek administracyjny prowincji Burgos. Liczba mieszkańców: 180 tys. Burgos to znaczący ośrodek przemysłowy, elektrownia jądrowa (480 MW w Santa María de Garona), a także liczący się ośrodek turystyczny; węzeł kolejowy i drogowy.
reklama
Spis treściWydania archiwalne