bieliźniarstwo i pończosznictwo
Numer: 029 :: Niedobór pracowników w branży bieliźniarskiej staje się faktem

Niedobór pracowników w branży bieliźniarskiej staje się faktem (2879)

Przedstawiciele firm bieliźniarskich, biją na alarm – brakuje pracowników. Z problemem niedoborów szwaczek polska branża ma do czynienia od kilku lat. Jednak w ostatnim czasie sytuacja dodatkowo się pogorszyła. Ma to związek z jednej strony z wyjazdami zarobkowymi Polaków, a z drugiej z rosnącym portfelem zamówień – głównie eksportowych.
Doszło do takiej sytuacji, że producenci bielizny nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich firm dystrybucyjnych. Spośród zamówień wybierają głównie te, za które płatność następuje w euro. Pozostałe realizowane są w miarę możliwości produkcyjnych.

reklama

Problem wykwalifikowanych szwaczek szczególnie mocno widoczny jest w okręgu białostockim. Tamtejsze firmy już na początku roku miały problem ze znalezieniem pracowników. Teraz jest jeszcze gorzej. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciele białostockich producentów bielizny zdradzają, że na tamtejszym rynku dochodzi do prób podkupowania pracowników. Na tym polu walka konkurencyjna zaczyna przybierać bardzo ostre formy.
Niektóre firmy starają się uzupełniać niedobory pracowników siłą roboczą zza wschodniej granicy. Tu jednak problemem jest uzyskanie stosownych zezwoleń i czas potrzebny na załatwienie formalności. Z pomocą producentom chce przyjść Polski Związek Pracodawców Prywatnych Producentów Odzieży i Tkanin, który walczy o to, by szwaczki dopisać do ministerialnej listy zawodów, które mogą wykonywać legalnie ludzie np. zza wschodniej granicy. Jeżeli to się uda sytuacja w branży na pewno się poprawi. Jednak problem nie zostanie trwale rozwiązany. Już dziś niezbędne jest ponowne uruchomienie szkół kształcących w zawodzie szwaczki. O co starają się większe białostockie firmy.
Utrzymujące się niedobory kadrowe mogą doprowadzić do konieczności podniesienia cen wyrobów, a to może ujemnie odbić się na ich konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Ponadto w pogoni za realizacją zamówień może dojść do obniżenia jakości oferowanych wyrobów. Na tym może ucierpieć cała polska branża bieliźniarska.

reklama
Spis treściWydania archiwalne